چند رسانه ای
کد مطلب:  61تاریخ انتشار:  2 خرداد 1393 - 18:18
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
یادداشت »  كولر آبي براي كدام مناطق كشور مناسب است؟
برای شهرهای با آب و هوای گرم و خشک (دارای متوسط رطوبت هوای کمتر از 20 درصد)، انتخاب کولرهای آبی بهترین گزینه است.
به‌گزارش شرکت توزیع نیروی برق استان همدان به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني وزارت نيرو (پاون)، نزدیک شدن به آغاز فصل گرما و وارد مدار شدن تجهیزات و تاسیسات خنك‌كننده، مصرف برق را به‌شدت افزايش مي‌دهد.
براساس مطالعه‌های صورت‌گرفته در سازمان بهره‌وري انرژي ايران (سابا)، در فصول گرم عمده سهم مصرف برق و درنتیجه هزینه‌های متناظر آن (حدود 40 درصد از سهم برق مصرفی و افزایش چندبرابری هزینه‌های برق مصرفی)، مربوط به روشن شدن تاسیسات و تجهیزات خنک‌کننده است.
این درحالی است که در اغلب مناطق جغرافیایی کشور، نیاز به استفاده از این تجهیزات در ساختمان‌ها وجود داشته و به عللی همچون تغییر اقلیم (گرمایش زمین) و افزایش سطح رفاه اجتماعی، شمار این تجهیزات به‌ويژه کولرهای گازی روند رو به رشد را نشان می‌دهد.
توسعه به‌کارگیری این لوازم در اغلب ساختمان‌های کشور افزون‌بر افزایش بی‌رویه مصرف انرژی در ماه‌های گرم سال، موجب افزایش پیک مصرف در شبکه برق کشور نیز می‌شود و اغلب در این ماه‌ها هزینه‌های برق مصرفی خانواده درمقایسه با سایر ماه‌های سال به چندین برابر افزایش می‌یابد که تنها عامل آن روشن شدن کولرها در منازل است.
برای شهرهای با آب و هوای گرم و خشک (دارای متوسط رطوبت هوای کمتر از 20 درصد)، انتخاب کولرهای آبی بهترین گزینه است زیرا در کنار مصرف برق کمتر، آسایش حرارتی بیشتری را فراهم می‌کند.
در شهرهاي تهران، قزوین، قم، سمنان، کاشان، شیراز، اصفهان، اهواز، یزد، کرمان، کرمانشاه، شهرهای استان سیستان و بلوچستان و خراسان و بخش‌هایی از استان گلستان (گرگان) با داشتن يك كولر آبي با بازده قابل قبول مي‌توان دماي محیط را بين 10 تا 12 درجه كاهش داد و بيش از 30 درصد در ميزان مصرف انرژي صرفه‌جويي کرد.
استفاده از كولرهاي گازي در اين مناطق، تنها به منزله اتلاف سرمايه است و به افزايش قابل‌توجه هزينه‌هاي انرژي در سبد خانواده منجر می‌شود.
نظر شما:
[ لطفاً از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید ]
نام: 
نظر شما: 
*
ایمیل: 
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
*